Sony Xperia 1 [Predstavenie]

Japonské Sony dnes na veľtrhu MWC v Barcelone predstavilo novú vlajkovú loď – model Xperia 1 a nasadilo latku veľmi vysoko. Nekopíruje a ide vlastnou cestou.

Sony bol vždy jeden z výrobcov, ktorý si šiel tak trocha vlastnou cestou. To sa samozrejme odrazilo na predajoch jeho smartfónov, ktoré kontinuálne klesajú. Klesajúci trend by mohol zastaviť práve nový vlajkový model Xperia 1. Sony síce ide vlastnou cestou avšak v tomto prípade to konečne vyzerá, že ide tou správnou cestou.

Displej bez kompromisov

Prvým zaujímavým faktom je displej – v Xperii 1 nájdete displej s veľmi netradičným pomerom strán 21:9. Displej tak narástol do výšky a nie do šírky. Celé telefónu je tak netradične natiahnuté. Na druhú stranu Sony neexperimentovalo apo stranách a dole nájdete minimálne rámčeky. Do toho horného sa zmestila selfie kamera a ostatné senzory.

Takže Xperia 1 je jedným z mála vlajkových smartfónov kde nenájdete nepríjemný výrez v displeji či dokonca ako v prípade modelov Galaxy S10 a S10+ dokonca diery v displeji.

Práve displej by mal byť jedným z ťahúňov novej Xperie. Ponúkne totiž kráľovské rozlíšenie 4K. Panel OLED HDR s uhlopriečkou 6,5 palca ponúkne rozlíšenie 1644 × 3840 a Sony v ňom využilo technológie z vlastnej značky televízorov BRAVIA. Môžete sa tak tešiť na verné podanie farieb a vysoký kontrast.

Všetky fotky novej Xperie 1 nájdete v albume v skupine Sony.

S netradičným pomerom displeja sa vyrovnajú aj aplikácie a hneď niekoľko tých hlavných zameraných na video je dokonca na tento pomer strán aj pripravených. Sony spomína službu Prime Video od Amazonu, Netflix či napríklad YouTube. A s novým pomerom strán si poradia aj hry.

Výkon bez kompromisov

Po hardwarovej stránke novej Xperii 1 ozaj nič nechýba. Sony siahlo po najvýkonnejšom osemjadrovom procesore Qualcomm Snapdragon 855, ktorému bude sekundovať 6 GB RAM pamäte. Interná pamäť bude mať kapacitu 64 alebo 128 GB a nezabudlo sa ani na podporu pamäťových kariet.

Po dátovej stránke novej Xperii 1 tiež nič nechýba. Nepodporuje síce 5G siete to nám však môže byť na Slovensku jedno. Kým začne niektorý z operátorov budovať na Slovensku 5G sieť tak už bude Sony predstavovať Xperiu 5. Čo však nová Xperia 1 zvládne bez problémov je rýchle WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, GPS a samozrejmosťou je aj NFC.

V prípade Sony sme si už zvykli na podporu rôznych režimov na predĺženie výdrže a životnosti batérie. Takže ani u Xperie 1 nechýbajú režimy Stamina a Qnovo. Na druhú stranu ich zrejme budete potrebovať. Batéria má totiž kapacitu len 3330 mAh. Nechýba však podpora pre rýchle nabíjanie.

Fotoaparát bez kompromisov

V čom Sony skopírovalo konkurenciu je to fotoaparát avšak za tento krok musíme Sony jednoznačne pochváliť. Sony totiž siahlo po trojitom fotoaparáte a k tomu prepracovalo aj samotnú aplikáciu Kamera. Najviac však zrejme poteší hardwarová spúšť fotoaparátu – čiže klasické tlačidlo.

Hlavná šošovka má rozlíšenie 12 MPx so svetelnosťou f/1.6 a ohniskovou vzdialenosťou 26 mm. Širokouhlá kamera má potom rovnaké rozlíšenie a svetelnosť f/2.4. Ohnisková vzdialenosť je pri širokouhlej kamere 16 mm. Tretí zoomovací fotoaparát má rozlíšenie tiež 12 MPx, svetelnosť f/2.4 a ohniskovú vzdialenosť 52 mm.

Samozrejme sa nezabudlo ani prednú selfie kameru. Tá bude mať rozlíšenie 8 MPx a pôjde o klasickú kameru.

Cena a dostupnosť

Poteší aj prítomnosť najnovšieho Androidu 9.0 Pie čo je ďalším plusovým bodom. Xperia 1 sa na pultoch predajní objaví v priebehu jari a cena zatiaľ nebolo stanovená. Sony sa však vzhľadom na parameter môže dovoliť pýtať podstatne viac ako pominulé roky. Cena sa tak zrejme bude šplhať až k 900 eurám.

Sony Xperia 1

Sony Xperia 1

Sony však za model Xperia 1 chceme pochváliť. Po dlhej dobe sa Sony dizajnovo posunulo ďalej a dokázalo to urobiť inak ako konkurencia a pritom veľmi dobre. Nie každému ulahodí natiahnutý dizajn avšak na druhú stranu nás nečakajú žiadne rušivé prvky v podobe nevkusných výrezov alebo dier v displeji. Tak ako bola Nokia 9 PureView pre nás najväčším sklamaním tohtoročného MWC, je Xperia 1 tým príjemným prekvapením a dostáva od nás palec hore.

Zhrnutie

Japonské Sony tento rok na MWC predstavilo hneď niekoľko veľmi zaujímavých jednotiek. Vlajkový model Xperia 1 prichádza s netradičným pomerom strán displeja 21:9. Celé telo je tak mierne netiahle no výbava je skvelá. Poteší najnovší procesor Qualcomm Snapdragon 855, trojitý hlavný fotoaparát a tiež 4K displej.

Pozitíva

  • Displej so 4K rozlíšením
  • Dizajn bez výrezov a dier v displeji
  • Najnovší Qualcomm Snapdragon 855
  • Android 9.0 Pie

Negatíva

  • Batéria s kapacitou 3330 mAh

Priemer

9

Naše hodnotenie

Displej
10
RAM pamäť
9
Procesor
9
Fotoaparát
9.5
Dáta
9

Jednou vetou

Netradičný vzhľad s novým 4K displejom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Displej Tvoje hodnotenie:05 RAM pamäť Tvoje hodnotenie:05 Procesor Tvoje hodnotenie:05 Fotoaparát Tvoje hodnotenie:05 Dáta Tvoje hodnotenie:05

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ďakujeme za tvoje hodnotenie.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.