Huawei Mate X [Predstavenie]

Huawei dnes predstavil svoj prvý skladací smartfón – Huawei Mate X. Pôjde o výborne vybavený smartfón, ktorý navyše v rozloženom stave ponúkne až 8 palcový displej.

Samsung bol prvý avšak ako sa hovorí nie je dôležité byť prvý, dôležité je zúčastniť sa. To platí aj o novom segmente skladacích smartfónov. Samsung svoj Galaxy Fold predstavil tento týždeň a dnes predstavil skladací smartfón Huawei. Dostal meno Huawei Mate X a musíme povedať, že je krajší ako Fold a nie len to.

Výkon, výkon, výkon

Huawei Mate X je zariadenie, ktoré si poradí aj s tými najnáročnejšími hrami a aplikáciami. Navyše ide dizajnovo o podarený kúsok. Huawei tak síce uviedol svoj skladací smartfón ako druhý avšak rozhodne vedie po dizajnovej aj funkčnej stránke. Bude určite zaujímavé sledovať ako dopadne súboj juhokórejského Samsungu a čínskeho Huawei.

Poďme však naspäť k výbave. Hnacím motorom bude osemjadrový procesor Kirin 980. Mate X bude navyše podporovať aj 5G siete. Túto funkcionalitu na Slovensku síce aktuálne nevyužijete, ostáva nám už iba dúfať aby sa nad nami niektorí z operátorov zľutoval a začal stavať 5G sieť. Čo však poteší je podpora pre dve nano SIM.

RAM pamäť bude mať dostatočnú kapacitu 8 GB a do internej pamäte sa zmestí 512 GB dát. Mate X bude podporovať aj pokročilý multitasking čo umožní mať v rozloženom stave na každej obrazovke inú aplikáciu.

Jeden na dva

Huawei zaujímavo vyriešil rozkladanie smartfónu. Na rozdiel od Samsungu Galaxy Fold nemá Mate X žiadny pánt. Displej sa skutočne ohýba a Huawei na to využil úplne novú technológiu. Tá mimochodom vyžaduje asi 100 komponentov. Dúfajme teda, že všetky komponenty budú fungovať tak ako majú a Mate X nebude tráviť veľa času v servise.

V zatvorenom stave má displej uhlopriečku 6,6 palca (hlavný displej) a v otvorenom potom rovných 8 palcov. Pri otvorenom stave má displej rozlíšenie 2480×2200 bodov a v zavretom má potom rozlíšenie 2480×1148 bodov.

Displej v otvorenom stave bude mať až 8 palcov.

Displej v otvorenom stave bude mať až 8 palcov.

Používať sa však dajú obe plochy displeja. To využijete napríklad pri fotografovaní kde sa na menšom displeji rovnako môže ukazovať obraz zachytený fotoaparátom. Menšia časť displeja má uhlopriečku približne 6,38 palca s rozlíšením 2480×892 bodov.

Vďaka spôsobu akým Huawei vyriešil otváranie Mate X sa mu podarilo znížiť hrúbku len na 11 mm čo je veľmi príjemná hodnota na skladací smartfón.

Superrýchle nabíjanie

Huawei vyriešil batériu podobne ako Samsung v prípade modelu Galaxy Fold. Batéria je totiž po obomi časťami displeja. Zariadenie má tak až dve batérie. Ich celková kapacita je potom 4500 mAh.

Zaujímavé to však bude s nabíjaním. Huawei sľubuje nabitie akumulátora na 85% kapacity za 30 minút. Pomôže k tomu až 55 W nabíjanie. Či bude súčasťou balenia aj 55 W nabíjačka však Huawei na tlačovej konferencii nepovedal.

Cena nepoteší

Huawei nepovedal ani presný dátum kedy sa smartfón začne predávať. Na konferencii uviedol začiatok predaja na polovicu tohto roka avšak nevieme ani v ktorých krajinách sa Mate X vlastne objaví.

Cena nového Huawei Mate X bude začínať na 2299 eur. Čo rozhodne nie je málo.

Cena nového Huawei Mate X bude začínať na 2299 eur. Čo rozhodne nie je málo.

Čo však rozhodne nepoteší je cena. Za inovácie sa platí a model Mate X je skutočne inovatívny. Cena zariadenia bude začínať na 2299 eurách pri základnej verzii.

Momentálne nie je možný nákup

Zhrnutie

Huawei Mate X patrí rozhodne medzi najzaujímavejšie zariadenia na trhu. Ide o prvú lastovičku čínskeho výrobcu v oblasti smartfónov z ohybným displejom a minimálne vyzerá veľmi zaujímavo. Navyše Huawei model Mate X aj skvelo vybavil. Všetko však bude záležať od používateľskej skúsenosti nakoľko tá nie je len o skvelej výbave a výbornom hardwari.

Pozitíva

  • Iba jeden displej
  • Procesor
  • Podpora 5G

Negatíva

  • Vysoká cena

Priemer

9

Naše hodnotenie

Displej
9
RAM pamäť
9
Procesor
9
Fotoaparát
9
Dáta
9

Jednou vetou

Prvá skladacia lastovička, ktorá doletela z Číny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Displej Tvoje hodnotenie:05 RAM pamäť Tvoje hodnotenie:05 Procesor Tvoje hodnotenie:05 Fotoaparát Tvoje hodnotenie:05 Dáta Tvoje hodnotenie:05

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ďakujeme za tvoje hodnotenie.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.