More

  Železnice spustili novú web stránku. Stála viac ako 80 tisíc a trpí chybami

  Národný prepravca, Železničná spoločnosť Slovensko, spustila novú verziu webovej stránky. Nový dizajn má však od dokonalosti ďaleko a trpí chybami.

  Národný železničný dopravca, Železničná spoločnosť Slovensko, sa rozhodla spustiť novú verziu svojej zastaranej webovej stránky. Nová webová stránka prináša viaceré zmeny a vylepšenia. Od dokonalosti má však nový web rozhodne ďaleko.

  Hneď na úvod treba povedať, že dopravca nezmenil len stránku, zmenila sa totiž aj doména. Povodne Železničná spoločnosť využívala doménu slovakrail.sk no po zmene dizajnu sa dopravca rozhodol pre jednoduchšiu zssk.sk.

  Pre mobily?

  Samotný dopravca vo zverejnenej tlačovej správe hovorí, že stránka je optimalizovaná pre mobilné zariadenia. Na mobile síce nová stránka vyzerá celkom pekne horšie je to už na počítači. Stránka pôsobí v niektorých momentoch veľmi neprehľadne a mieša hneď niekoľko prvkov dokopy.

  „V súčasnosti takmer 60 % návštevníkov pristupuje na stránku z mobilných zariadení. V tomto smere bolo nevyhnutnosťou prispôsobiť sa požiadavkám užívateľov a zresponzívniť jeho rozhranie pre všetky typy zariadení. Niekomu sa môže zdať nový web až priveľmi vzdušný, no sledovali sme tým nielen optimalizáciu na mobilné zariadenia, ale rovnako aj súčasné trendy web dizajnu V tejto oblasti sme sa spojili počas tvorby stránky aj so zástupcami slabozrakých a nevidiacich, aby sme prispôsobili stránku čítačom obrazoviek pre túto skupinu cestujúcich,“ uviedol Milan Hric, riaditeľ sekcie digitalizácie a rozvoja systémov ZSSK.

  Čo je však oveľa horšie sú niektoré nefunkčné časti webu. Problém sme mali s prihlásením. Kde po zadaní údajov začalo načítavanie údajov no ani po minúte sa nič nedialo. Keď sme na tlačidlo „Prihlásiť“ klikli opäť tak sa nám zobrala chybová stránka. Po opätovnom načítaní stránky sme však boli už prihlásení do svojho účtu.

  Najhoršie je na tom práve stránka účtu a vytvorenia účtu. Tú totiž dopravca nelogicky umiestni na subdoménu konto.zssk.sk. Po jej zadaní sa vám zobrazí možnosť vytvorenia účtu alebo prihlásenia.

  Už na prvý pohľad je aj laikovi jasné, že stránka je zlepencom dvoch riešení. Nového vzhľadu webu a pôvodného vzhľadu konta. A navyše integrácia oboch riešení sa veľmi nevydarila. Stačí sa pozrieť na obrovské prázdne miesto na vrchu stránky.

  Asi aj laikovi je jasné, že tu niečo spolu nehrá. Takto podľa ZSSK vyzerá integrácia webu a správy zákazníckeho konta.

  Viac ako 80 tisíc

  Národný dopravca sa v tlačovej správe chváli ako sa mu podarilo ušetriť a webová stránka stála len 82.500 eur. „Aj vzhľadom na to, že nie všetky plánované integrácie bolo možné počas vývoja implementovať, a to hlavne z dôvodu nepripravenosti systémov zo strany ZSSK, konečná cena finálneho riešenia bola po dohode oboch strán znížená na 82 500 €,“ uvádza Železničná spoločnosť na svojej webovej stránke.

  Problémom však je čo vlastne na stránke stálo 82 tisíc eur? Dopravca ako systém použil WordPress, ktorý je bezplatný. Za jeho používanie neplatíte žiadne poplatky a aj portál techCOOL.sk beží na systéme WordPress.

  Podľa zdrojových kódov dopravca použil aj bežne dostupné pluginy, ktoré sa dajú kúpiť tak za cenu do 200 eur. Najväčšiu časť tak zrejme minuli v ZSSK za napojenie stránky na interné systémy.

  A práve toto napojenie nie úplne funguje. Pri dnešnom teste nefungovalo vyhľadávanie, prihlásenie do konta a ani editácia údajov konte. Pri vyhľadávaní spojenia po zadaní údajom sme dostali iba chybové hlásenie. V editácii konta sme rovnako uvideli ďalšie chybové hlásenie.

  Vyhodené peniaze

  Nová stránka železničného dopravcu má tak od dokonalosti ozaj ďaleko. Mnohé časti nefungujú a navyše dopravca stránku nasadzoval v čase dopravnej špičky. Novú verziu webu sa štátne železnice rozhodli nasadiť v piatok po 17.00 hodine, kedy cestuje najviac ľudí.

  Železnice môžeme pochváliť iba za to, že sa rozhodli využiť WordPress. Prípadná úprava stránky tak bude jednoduchšia a štátny dopravca nemusí platiť za prevádzku a údržbu nejakého vlastného CMS systému.

  Posledné novinky

  Huawei môže predávať MateBooky s Windows

  Čínska spoločnosť Huawei si môže čiastočne vydýchnuť. Môže opäť začať využívať operačný systém Windows vo svojich zariadeniach. Po tom čo americký prezident Donald Trump zaradil...

  Apple budúci rok zrejme predstaví hneď trojicu iPhonov. Zmenšia sa aj narastú

  Hneď na trojicu nových iPhonov sa zrejme môžu tešiť fanúšikovia Apple. Nasvedčujú tomu objednávky displejov. Poteší aj menší iPhone. Apple už plánuje objednávky komponentov na...

  Testovacia jazda novej Tesly CyberTruck

  Tesla iba nedávno predstavila nový elektromobil – CyberTruck. Pre niekoho nádherné auto pre niekoho vrchol nevkusu. Nová Tesla CyberTruck sa stala takmer okamžite po predstavení...

  Motorola Razr 2019: zrodila sa ďalšia legenda?

  Legendárna Motorola Razr sa vracia späť. Po dlhej dobe to môže biť skutočne prvý úspešný smartfón od Motoroly. Novinka prináša ešte stále netradičnú konštrukciu, ktorú...

  Nová Tesla Cybertruck mnohých odradí

  Nová Tesla rozhodne nezapadá do portfólia americkej automobilky. Vzhľadovo pripomína skôr obrnené vozidlo alebo tank. Pre mnohých to zrejme nebude auto ich snov. Muskovi sa...

  Podobné články

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Napíš svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Dostávaj novinky do mailu a buď v obraze

  Inzercia Booking.com