Keď Samsung predstavil ohybný Fold viacerí z nás si zrejme povedali, že sa vraciame k tehličkám. Prístroj je totiž hrubý a nevyzerá práve najlepšie. Potom prišiel ohybný Mate X, ktorý už je tenší a vyzerá o poznanie lepšie.
Ako sa však hovorí – do tretice všetko dobré. Tretím predstaveným skladacím modelom (ak nerátame pokusy kadejakých pochybných čínskych a ázijských výrobcov) je novinky z dielne Mororoly.
Výrobca si dal so svojím modelom poriadne načas a urobil dobre. Novinka Razr 2019 totiž pripomína zašlú slávu legendárneho modelu Razr, ktorý Motorola predstavila práve pred 15 rokmi.
Návrat legendy
Už na prvý pohľad je jasné, že Motorola sa vydala inou cestou ako Samsung a Huawei. Motorola Razr je totiž véčkový telefón. Displej sa tak neprekladá ako v prípade konkurencie kedy získate po rozložení obrovský displej.
Naopak model Razr sa po zložení zmenší. Aj vzhľadovo nadväzuje model Razr 2019 na svojho predchodcu. Žiletkový tvar sa tak vracia opäť na scénu.
Displeju pri otváraní a zatváraní pomáha špeciálny oceľový kĺb. Ten sa stará o to aby sa displej pri zatvorení nezlomil, ale aj o to aby bol displej po otvorení dostatočne pevný.
Hardware? Nič moc
Poďme sa pozrieť na hardwarovú výbavu novinky. Tá žiaľ nie je nijako oslnivá a aj v tomto smere sa Motorola vydala vlastnou cestou. Slabšia výbava sa však podpísala pod prijateľnú cenu, ktorá je pod dvomi tisíckami eur.
Začneme displejmi. Áno, Motorola Raz má dvojicu displejov. V zatvorenom stave je vám k dispozícii menší 2,4 palcový displej s rozlíšením 800×600 bodov. Využiť ho môžete na čítanie správ, ovládanie prehrávača hudby alebo napríklad na fotenie selfie. Pod vonkajším displejom sa nachádza aj čítačka odtlačkov prstov.
Vnútorný a teda hlavný displej má uhlopriečku 6,2 palca a netradičné rozlíšenie 2140 × 876 bodov. Za netradičné rozlíšenie môže ešte stále pomerne netradičný pomer strán 21:9.
Stredná trieda
Hnacím motorom nového Razru bude procesor Qualcomm Snapdragon 710, ktorému asistuje 6 GB RAM pamäte. Interná pamäť bude mať kapacitu 128 GB a bude vám musieť stačiť. Podporované nie sú pamäťové karty a dokonca ani klasické SIM karty.
Do novému Razru môžete nahrať len eSIM. Pre Slovákov to bude trocha problém keďže aktuálne eSIM podporuje len Orange. O2 službu pripravuje už niekoľko mesiacov a Telekom a 4ka ju statočne ignorujú.
Motorola zaujímavým spôsobom vyriešila aj fotoaparát. Ten hlavný s rozlíšením 16 MPx sa nachádza pod vonkajším displejom. Zatvorenom stave slúži aj na fotografovanie selfie.
Po otvorení na vás čaká ešte jeden 5 MPx fotoaparát pre selfie. Od fotoaparátov však žiadne zázraky nečakajte. Vo svoje triede ide o štandard.
Sklamaním je však kapacita batérie na úrovni 2510 mAh. Nový Razr tak budete musieť nabíjať každý deň a pri aktívnejšom využívaní možno aj viac krát za deň. Je to však daň za telo z rozmermi 172 × 72 × 6,9 mm. Ručička váh sa potom zastavila na hodnote 205 gramov.
Aj v Európe
Motorola začne model Razr predávať už v decembri a stihne tak predvianočnú horúčku. Pôjde však iba o predobjednávky. Prvé kusy sa k zákazníkom dostanú zrejme až v novom roku.
Cena novinky na európskych trhoch bude 1599 eur. Čo je v porovnaní so skladacím problémovým Foldom a modelom Mate X, výrazne menej.
Predaj začne najprv vo Veľkej Británii, Francúzku a Nemecku. V prvej vlne by sa mali dočkať aj severské krajiny. Či sa nová Motorola Razr dostane oficiálne aj na Slovensku zatiaľ nie je jasné. Predávať by ju však mohol práve slovenský Orange, ktorý ako jediný na Slovensku zatiaľ ponúka eSIM.