Doba temna v Európe začne o dva roky. Čaká nás cenzurovaný internet

Už o dva roky sa môže európsky internet výrazne zmeniť a Európania môžu prísť o časť obsahu. Európsky parlament schválil kontroverznú smernicu.

Európsky parlament tento týždeň aj napriek odporu mnohých spoločností a organizácii schválil kontroverznú smernicu na ochranu autorských práv. Aj keď sa to môže zdať ako dve rozdielne veci, nová smernica znamená koniec slobodného internetu v Európe. Európsky internet môže prísť o mnohé služby a navyše nová smernica narobí problémy najmä menším službám.

Otvorené dvere cenzúre

Nad európskym internetom sa sťahujú čierne mračná. Čaká nás cenzúra a blokovanie?

Európa sa neraz bije za slobodu a práva občanov a ukazuje prstom na iných, ktorí porušujú základné ľudské práva. Nová kontroverzná smernica na ochranu autorských práv však znamená, že by mala Európa ukázať prstom sama na seba.

Samozrejme všetci asi chápeme potrebu ochrany autorských práv len europoslanci si zrejme akosi neuvedomili, že nežijeme v dobe temna. Žijeme v dobe sociálnych sieti a dobe streamovaného spravodajstva na internete. Správa dokáže obehnúť svet za pár sekúnd a služby ako Twitter a Facebook sa jednoducho stali zdrojom informácií.

Teraz už však môžu byť iba zdrojom informácií zo sveta mimo Európsku úniu. Schválená smernica môže totiž znamenať obmedzenie obsahu pre Európanov a tiež obmedzenie mnohých služieb.

Vydavateľstvá si však od novej smernice sľubujú hlavne zvýšenie príjmov do ich peňaženiek. V skutočnosti však práve naopak môžu o časť príjmov pripraviť.

Článok 11

Práve článok 11 môže no aj nemusí znamenať nový zdroj príjmov pre vydavateľstvá. Služby ako Google News či Facebook budú totiž musieť platiť za využívanie obsahu napríklad spravodajských webov.

Facebook či Google by tak mali platiť napríklad za využitie nadpisu článku, titulnej fotografie a krátkych úryvkov z článku. Poplatok za zdieľanie by však platili samotní prevádzkovatelia služieb a nie používatelia čo im samozrejme zvýši náklady.

Riešenie: vypnúť, spoplatniť alebo dohoda

Ani Facebook a podobne ani Twitter rozhodne nebudú chcieť zvyšovať svoje náklady tým, že ich používatelia budú zdieľať články na „sieti“.

Existujú tak zrejme tri možné riešenia. Prvé a najjednoduchšie je, že zdieľanie jednoducho vypnú. Európski používatelia nebudú môcť zdieľať nič z verejného internetu a Facebook a Twitter sa tak stanú prázdnym miestom. Obsah budú musieť tvoriť samotní používatelia svojimi príspevkami.

Odporúčame: Čierny deň nie len slovenského internetu

Utorok 26. marca 2019 môže byť v histórii zapísaný tučnými čiernymi písmenami ako koniec slobody na európskom internete. Európsky parlament bude totiž hlasovať o kontroverznej smernici…

Druhou možnosťou je, že Facebook alebo napríklad aj Twitter jednoducho zavedú spoplatnenie zdieľania. Keď budete chcieť zdieľať napríklad tento článok a kliknete na tlačidlo zdieľania tak si od vás Facebook alebo napríklad Twitter vypýtajú malý poplatok. Ten by im kompenzoval to čo by museli vydavateľom platiť za zdieľanie obsahu.

Treťou možnosťou je, že s vydavateľmi sa veľkí hráči jednoducho dohodnú a nič platiť nebudú. Ani samotné vydavateľstvá si totiž nemôžu dovoliť to, že by nebolo možné obsah ich stránok zdieľať. A ruku na srdce, iba malé percento používateľov by zaplatilo za to, že môže zdieľať nejaký článok z internetu.

Článok 13

Je nočnou morou hlavne pre menších poskytovateľov. Prenáša totiž zodpovednosť za porušenie autorských práv z používateľov na prevádzkovateľov. Ak teda napríklad niekto nahrá video obsahujúce hudbu, ktorá je chránená autorským právom, tak je zodpovedný prevádzkovateľ a nie samotný používateľ.

Zároveň to však bude znamenať silnú cenzúru. Aj veľkí hráči ako YouTube alebo Facebook radšej video preventívne zablokujú aj keď nijako nemusí porušovať autorské právo.

Ani tento článok tak nijako nevyriešil autorské práve a spôsobí iba problémy najmä pre menších poskytovateľov. Tí budú iba ťažko hľadať zdroje na automatické filtrovanie obsahu. Je tak pravdepodobné, že mnohé menšie a hlavne lokálne služby jednoducho skončia.

Trh si tak opäť rozdelia hráči ako Facebook a YouTube. Tí budú mať dostatok prostriedkov aj skúseností aby Európanov mohli priniesť cenzurovaný internet.

Posledná šanca: Rada EÚ

Europoslanci novú smernicu prijali bez zmien a za novú smernicu hlasovalo celkovo 348 poslancov. Na prijatie tlačili hlavne veľké vydavateľstvá, ktoré si od zavedenia smernice sľubujú zvýšenie ich príjmov.

Poslednou šancou na odmietnutie smernice je Rada EÚ. Tá môže smernicu vrátiť na prerokovanie v Európskom parlamente. Keďže sa blížia voľby do Európskeho parlamentu tak by sa nové hlasovanie konalo zrejme až po nich. Voľby však môžu znamenať zmenu síl v parlamente a aj odmietnutie smernice.

Zdieľať tento článok
Vyjadrite svoj názor!
20

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Displej Tvoje hodnotenie:05 RAM pamäť Tvoje hodnotenie:05 Procesor Tvoje hodnotenie:05 Fotoaparát Tvoje hodnotenie:05 Dáta Tvoje hodnotenie:05

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ďakujeme za tvoje hodnotenie.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.