Začalo to fonografom skončilo Spotify a Apple Music

Keď si Thomas Alva Edison v roku 1878 patentoval fonograf asi ani netušil, že práve začal revolúciu v hudobnom priemysle, ktorá skončí tak trocha inak ako si myslel.

Edison prvý krát ukázal fonograf svetu v závere novembra roku 1877. Išlo o jednoduchý pristroj ovládaný kľukov, ktorý zaznamenával zvuky na voskový valec. Nevýhodou bolo, že aby bol zvuk zrozumiteľný museli ste s kľukou otáčať rovnako rýchlo ako pri nahrávaní a to nebolo jednoduché.

Edison získal patent na fonograf 19.februara 1878. Kľuku nahradil strunový mechanizmus, ktorý sa postaral o to aby sa valec otáčal rovnako rýchlo pri nahrávaní aj pri prehrávaní.

Fonograf zmenil svet

Edison s fonografom vlastne rozbehol novy priemysel. Do tej doby neexistoval spôsob ako zaznamenať hudbu a následne ju prehrať. V tej dobe si to zrejme nikto neuvedomoval ale práve vynález fonografu umožniť vznik nahrávacích spoločnosti a rozbehol biznis v ktorom sa dnes točia desiatky miliardy eur.

Vynález fonografu odštartoval vznik nového priemyslu – hudobného.

Vynález fonografu odštartoval vznik nového priemyslu – hudobného.

Hudobná revolúcia naplno vypukla keď sa objavil prvý gramofón. Ten priniesol nie len kvalitnejší zvuk ale hlavne trvácnejšie médium na ktoré sa zvuk zaznamenáva. A mimochodom gramofóny sú tu s nami stále a mnoho ľudí si ich opäť kupuje.

20. storočie však prinieslo asi najväčší rozmach hudobného priemyslu. Najprv prišli magnetofónové pásky. Pamätáte si ešte na ich pretáčanie pomocou ceruzky? Mladšie ročníky asi ani netušia o čom hovorím, tie staršie pri tom zatlačia slzu nostalgie.

Ani magnetofónové pásky tu však s nami neostali naveky. Postupne ich nahradili cédečka na ktoré sa zmestilo viac hudby a hlavne odpadlo nepríjemne pretáčanie keď ste sa chceli k nejakej skladbe vrátiť alebo ste chceli nejakú preskočiť.

Vražedné mp3

So Spotify a Apple Music na večné časy...

So Spotify a Apple Music na večné časy…

Ani cédečka však nevydržali vecne. Keď Apple v roku 2001 predstavil prvý iPod asi nemal ani poňatie, že odštartuje koniec hudobného priemyslu tak ako sme ho poznali.

Zrazu nebolo treba kupovať neobratné cédečka, stačilo sa prihlásiť na iTunes a stlačiť „kúpiť“. Navyše zakúpená hudba nikam nezmizla a bolo k dispozícii kedykoľvek.

A samozrejme ani to nebol posledný klinček do rakvy hudobných vydavateľstiev. Do mobilov dorazili mp3 prehrávače ktorým bolo jedno ci je hudba legálna alebo nie. A rozbehol sa tak úplne novy biznis – nelegálne sťahovanie hudby z internetu.

Streamuje celý svet

A tým sa dostávame k poslednému klinčeku. Existuje totiž veľká skupina lenivých používateľov internetu, ktorá nemá chuť prehrabávať nekonečné množstvá stránok aby si mohla stiahnuť hudbu.

Medzi tých lenivých som sa vždy patril aj ja. Jednoducho nikdy som nemal čas hľadať na internete hudbu. A práve mne a mne podobným sa asi najviac zapáčili služby ako Spotify alebo Apple Music. Aj pri písaní tohto článku mi hra hudba práve z jednej z týchto dvoch služieb.

Gramofónové platne sa opäť stávajú hitom

Gramofónové platne sa opäť stávajú hitom

Obe však znamenali definitívnu premenu hudobného biznisu. Už nikto nemá potrebu kupovať cédečka ci dokonca samotné skladby skladby. Samozrejme zopár šialencov sa vždy nájde a zabudnúť nesmieme ani na služby typu YouTube, ktoré hudbu ponúknu úplne bez poplatkov.

Pre vydavateľstvá to však znamená citeľnú stratu. Pri bežnej cene predplatného okolo 6 eur to pre hudobné vydavateľstvá nie je žiadna výhra. Okolo 30 percent a možno aj viac si zoberie Spotify či Apple a ostatné rozdelí medzi interpretov.

Ak pôjdem čisto matematicky a zoberiem, že bežný človek môže hudbu počúvať tak hodinu denne dostaneme sa na 30 hodín mesačne. Priemerná skladba trvá okolo troch minút. To znamená, že za mesiac si vypočujete okolo 600 skladieb. Za každú skladbu tak prispejete 0,007 eura. Aj pri milióne prehratí je to stále len 7000 eur do vrecka umelca a vydavateľstva. To rozhodne nie je žiadna sláva.

A čomu dávate prednosť vy? Spotify, Apple Music či klasické mp3? Alebo hudbu nepočúvate? Vyjadrite sa v diskusii.

Zdieľať tento článok
Vyjadrite svoj názor!
00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Displej Tvoje hodnotenie:05 RAM pamäť Tvoje hodnotenie:05 Procesor Tvoje hodnotenie:05 Fotoaparát Tvoje hodnotenie:05 Dáta Tvoje hodnotenie:05

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ďakujeme za tvoje hodnotenie.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.