Nemci chcú Facebooku zakázať zbieranie niektorých údajov

Sociálna sieť Facebook čelí ďalšiemu problému tento krát v Nemecku. Nemecký úrad prikázal Facebooku aby prestal bez súhlasu užívateľov zbierať niektoré údaje.

Facebook už zďaleka nie len sociálnou sieťou. Pod krídla modrého veľkého brata totiž patrí aj komunikačný nástroj WhatsApp a tiež sociálna sieť Instagram. Navyše nesmieme zabúdať ani na obľúbený Messenger. Pre Facebook to znamená prístup k miliardám používateľov na celom svete a samozrejme aj k ich peňaženkám.

Facebook podobne ako napríklad Google žije z reklamy. Platených služieb v portfóliu modrého obra je iba zopár a väčšina ziskov pochádza z toho ako dokáže vyťažiť dáta jeho používateľov. Avšak nie len dáta používateľov Facebooku. Facebook totiž dokáže vašu činnosť prepojiť aj iné služby v jeho portfóliu a tak napríklad priradiť váš facebookový profil k profilu na Instagrame či WhatsAppe. A to sa prestáva páčiť niektorým úradom.

Zatiaľ Nemci

Prvou lastovičkou je nemecký Spolkový kartelový úrad, ktorý má na starosti kontrolu hospodárskej súťaže. Podľa úradu vďaka kombinácii údajov z ďalších služieb získava Facebook monopolné postavenie na trhu a môže ho zneužívať.

Nemcom sa nepáči, že tieto praktiky nijako nekomunikuje užívateľov a tí vlastne nemajú ani možnosť voľby. Úrad tak nariadil Facebooku aby s takýmito aktivitami skončil a užívateľom umožnil rozhodnúť o ich dátach. Facebook má teraz mesiac na reakciu a vyvrátenie obvinení. Ďalšie štyri mesiace má na nápravu.

Je pravdepodobné, že Facebook sa proti rozhodnutiu nemeckých úradov odvolá. Ak by sa im totiž podvolil bol by to pre modrého obra veľmi nepríjemný precedens. Podobné opatrenia by po ňom mohli požadovať aj ďalšie úrady hlavne v Európe.

GDPR

Facebook by mohol mať problém s úradmi v Európskej únii aj vzhľadom na nariadenie na ochranu osobných údajov – GDPR. Práve samotný Facebook vo svojom stanovisku poukázal na to, že zmenu správania mu nariaďuje úrad na ochranu hospodárskej súťaže pritom by túto problematiku skôr mali riešiť úrady na ochranu osobných údajov.

Ak by sa Facebook nepodvolil rozhodnutiu Nemeckých úradov tak mu navyše hrozí pokuta až do 10% jeho globálnych tržieb. Je však veľmi nepravdepodobné, že by sa Facebook dobrovoľne chcel vzdať nemalých príjmov vďaka kombináciám údajov zo všetkých jeho služieb.

Ak by však v prípadnom odvolaní neuspel môže to spustiť lavínu podobných nariadení aj v ďalších krajinách Európskej únie. Facebook to tak môže citeľne pocítiť nižšími príjmami z reklamy. Po minuloročných kauzách pri ktorých vyšlo najavo neoprávnené využívanie údajov desiatok miliónov používateľov sociálnej siete na politické ciele môže mať tento rok Facebook zasa problémy s úradmi pre prepojenie jeho služieb.

Zdieľať tento článok
Vyjadrite svoj názor!
00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Displej Tvoje hodnotenie:05 RAM pamäť Tvoje hodnotenie:05 Procesor Tvoje hodnotenie:05 Fotoaparát Tvoje hodnotenie:05 Dáta Tvoje hodnotenie:05

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ďakujeme za tvoje hodnotenie.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.