Apple dá zbohom Intelu. Už budúci rok

Špekuluje sa o tom už pomerne dlho – Apple zvažuje, že dá zbohom Intelu. Ide celkom o logický krok. V mobilných zariadeniach totiž Apple využíva len vlastné riešenia.

Intel je momentálne dvorný dodávateľ procesorov pre Apple. Nech už je to MackBook Pro alebo iMac, iný ako procesor od Intelu v ňom nenájdete. Pre Apple to má samozrejme hneď niekoľko výhod.

Prvým je dokonalá optimalizácia macOS pre procesory Intel. Všetko funguje tak ako má, nič neseká a nemrzne a jednoduchšie sú aj samotné aktualizácie systému macOS. Pre Apple to má samozrejme aj nemalé finančné výhody. Intel určite nedodáva svoje procesory za cenníkové ceny.

Na druhú stranu je použitie procesorov Intel pre Apple tak trocha problémom. Apple nemá vôbec pod kontrolou samotný vývoj procesorov a musí sa spoliehať na Intel. Navyše aj minuloročné chyby v procesoroch Intel skomplikovali život Apple.

Vlastné? Prečo nie

Apple nie je žiadna „montážna“ firma, na druhú stranu nie je len výrobca koncových zariadení. Apple je síce výrobca zariadení ako iPhone, MacBook či iMac avšak za tú dobu čo ich vyrába získal nemalé skúsenosti aj v návrhoch procesorov.

Apple má už nemalé skúsenosti s návrhom vlastných procesorov.

Apple má už nemalé skúsenosti s návrhom vlastných procesorov.

Práve iPhone a iPad bežia na vlastných procesoroch z Cupertina. Ich návrh si realizuje Apple sám a výrobu potom zadá niektorému z dodávateľov. Podobne to robí aj so samotnou výrobou zariadení. Tie „nemontuje“ priamo Apple, ich výrobu zadáva iným firmám.

Apple má tak dostatok skúseností s návrhom procesorov a tak dáva celkom zmysel dať zbohom Intelu a prejsť na vlastné riešenie. Apple by mal pod kontrolou vývoj aj výrobu a hlavne by vedel procesor prispôsobiť požiadavkám konkrétneho zariadenia.

Apple by tak získal plnú kontrolu nad výrobným procesom a nebol by závislí na Intelu. Navyše by to pre Apple samozrejme znamenalo aj zníženie nákladov pretože namiesto toho aby platil Intelu aj za samotný vývoj tak si vývoj zaobstará sám.

Marzipan

Nie nejdeme piecť žiadny dezert. Aj keď kombinácia jabĺk a marcipánu by mohla byť zaujímavá. Marzipan je názov projektu Apple pod ktorým sa skrýva uvedenie univerzálnych aplikácií.

Na to aby mohol dať Apple zbohom Intelu musí najprv sprístupniť univerzálne aplikácie pre iOS a macOS.

Na to aby mohol dať Apple zbohom Intelu musí najprv sprístupniť univerzálne aplikácie pre iOS a macOS.

Tie by fungovali na mobilnom iOS aj na počítačovom macOS. Pre vývojárov by sa tak výrazne zjednodušil vývoj aplikácií a pre samotných užívateľov by to znamenalo obrovské množstvo nových aplikácií dostupných pre iOS aj macOS.

Apple o projekte Marzipan hovorí už od roku 2017 a je to samotná predzvesť nasadenia vlastných procesorov. Apple pred uvedením vlastných ARM procesorov pre macOS zariadenia musí vyriešiť jeden podstatný problém. Aktuálne aplikácie by totiž na ARM procesoroch nefungovali. A vývojárom by tak život Apple poriadne skomplikoval. Museli by totiž vyvíjať aplikácie pre ARM aj pre pôvodné procesory Intel.

Je samozrejme aj jednoduché riešenie – odstrihnúť majiteľov zariadení s procesormi Intel úplne od podpory. To je však nepravdepodobné. Nie všetci by prešli na nové zariadenia a navyše ide o stovky miliónov používateľov po celom svete.

Nie či, ale kedy

Je tak jasné, že prechod na vlastné procesory je len otázkou času. Projekt Marzipan sa má naplno rozbehnúť už tento rok v polovici roka kedy by sa mali objaviť prvé univerzálne aplikácie z iPadu, ktoré bude možné spustiť na zariadeniach s macOS.

Druhá fáza projektu bude v prvej polovici budúceho roka kedy sa pridá podpora aj pre aplikácie napísané pre iPhone.

Už to nie je otázka či, už je to otázka kedy.

Už to nie je otázka či, už je to otázka kedy.

Je teda len otázkou času kedy Apple predstaví prvé zariadenia s macOS postavené na vlastných procesoroch. Podľa špekulácií by to mohlo byť už v roku 2020. Obe spoločnosti, Apple aj Intel, nepriamo potvrdili ukončenie spolupráce. Prvé zariadenia s vlastnými procesormi od Apple tak môžeme čakať už budúci rok.

Zdieľať tento článok
Vyjadrite svoj názor!
00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Displej Tvoje hodnotenie:05 RAM pamäť Tvoje hodnotenie:05 Procesor Tvoje hodnotenie:05 Fotoaparát Tvoje hodnotenie:05 Dáta Tvoje hodnotenie:05

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ďakujeme za tvoje hodnotenie.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.