Za Windows 10 budeme platiť. Od kedy?

Mnohí z nás určite poznajú balík Office 365, ktorý funguje na báze predplatného. Microsoftu tak mesačne platíte za využívanie jeho služieb. Teraz Microsoft pripravuje aj s Windows.

Ešte pred pár rokmi mnohí užívatelia siahli po nelegálnej verzii, dnes si radšej zaplatia mesačné predplatné. Hovoríme o predplatnom v rámci služby Office 365. Podľa toho aký rozsah služieb si vyberiete platíte mesačný paušál.

Podobný spôsob sa teraz zrejme chystá Microsoft predstaviť aj pre samotný Windows. Pri ňom už totiž Microsoft neplánuje predstavovať nové verzie a tak mu samozrejme klesajú príjmy za nové licencie.

Príjmy klesajú

Ešte pred uvedením Windows 10 si totiž Microsoft väčšinou za prechod na novšiu verziu pýtal nový licenčný poplatok. Ak ste napríklad prechádzali zo Sedmičiek na Osmičky tak ste platili novú licenciu. Po uvedení nových Windows však väčšinou po nejakú dobu umožňoval Microsoft prechod na nový Windows bez poplatkov.

S uvedením Windows 10 sa však týchto praktík Microsoft vzdal. Aj samotný Microsoft totiž tvrdí, že Windows 10 sú tými poslednými a žiadna Jedenástka nás už nečaká. Microsoft Windows 10 postupne aktualizuje no tieto aktualizácie sú dostupné pre všetkých užívateľov Windows 10.

Microsoftu tak prirodzene klesajú príjmy a hľadá nové cesty ako si príjem z Windows zvýšiť. Jedným zo spôsobov je aj zavedenie mesačného predplatného za samotný Windows. Microsoftu sa táto taktika osvedčila u firemných predplatiteľov, ktorí už od minulého roka môžu využívať službu Microsoft 365. Tá zahŕňa predplatné za Windows aj Office a tiež ďalšie služby.

Nebude to hneď

Uvedenie služby Microsoft 365 pre spotrebiteľov však rozhodne nebude otázka niekoľkých týždňov či mesiacov. Navyše sa nedá predpokladať, že by predplatné platili všetci majitelia počítačov s Windows.

Microsoft totiž nesmie zabudnúť na OEM výrobcov, ktorý tiež distribuujú Windows spolu s novým počítačom. Tu by zavedenie predplatného mohlo opäť vyvolať snahy majiteľov počítačov s Windows o využívanie nelegálnych kópií systému.

V každom prípade sa však treba pripraviť, že sa blíži doba Windows s mesačnými poplatkami. Pre časť užívateľov to však môže byť prínosom. Ak do balíčku pridá Microsoft služby ako Office či napríklad Skype.

Uvedenie predplatného Microsoft 365 pre spotrebiteľov bude trvať zrejme zopár mesiacov. Predstavenie nového obchodného modelu však potvrdil aj šéf Microsoftu Satya Nadella. Je teda len otázkou ako dlho bude trvať kým Microsoft predstaví balík Microsoft 365 pre domácnosti.

Zdieľať tento článok
Vyjadrite svoj názor!
00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Displej Tvoje hodnotenie:05 RAM pamäť Tvoje hodnotenie:05 Procesor Tvoje hodnotenie:05 Fotoaparát Tvoje hodnotenie:05 Dáta Tvoje hodnotenie:05

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ďakujeme za tvoje hodnotenie.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.