Intel natrel AMD aj ARM. Aj ich procesory trpia bezpečnostnou chybou

Závažná bezpečnostná chyba v samotnom návrhu procesorov, ktorú nedávno potvrdil Intel sa zrejme bude týkať aj AMD a ARM. Aj keď AMD tvrdilo, že chyba sa jeho procesorov netýka.

Bezpečnostná chyba môže teoreticky útočníkovi umožniť získať prístup k citlivým údajov. Problémom však je, že chyba sa netýka iba počítačov s Windows. Zraniteľnosťou trpia procesory na platformách Windows, Linux aj macOS. A aby toho nebolo málo tak sa týka aj mobilných zariadení.

Vyjadrenie Intelu si môžete prečítať na jeho stránke.

Navyše sa chyba týka napríklad aj serverov. V bezpečí tak nemusia byť dáta ani na serveroch. Samozrejme, že dostať sa k dátam nie je také jednoduché. No teoretická cesta na získanie dát tu samozrejme je. Problém tak môže byť najmä so službami, ktoré uchovávajú citlivé dáta tie by potencionálne útočníci mohli ľahko zneužiť.

Obmedzí výkon

Najväčší problém má Intel. Najväčší producent procesorov na svete má totiž poriadny problém. Bezpečnostnú chybu totiž síce odstráni obyčajná softwarová aktualizácia tá však vytvorí ‚ďalší problém. A najmä pre náročných používateľov poriadne veľký problém.

Po nasadení softwarovej aktualizácia sa totiž znížil výkon procesoru o 5 až 30 percent. Všetko záviselo od veku procesoru a tiež od operácie. Bezpečnostná chyba sa netýka len nových procesorov. Podľa Intelu sa chyba týka procesorov vyrobených za posledných 10 rokov.

Zníženie výkonu by sa tak mali obávať najmä majitelia starších procesorov. U nich už 30 percentný pokles výkonu môže byť skutočne viditeľný pri bežnom používaní.

Problém so znížením výkonom však budú mať najmä napríklad hostingové firmy a samozrejme aj veľkých firiem ako Amazon, Google či Microsoft. Ich cloudové riešenia totiž bežia tiež na procesoroch Intelu.

Intel síce zareagoval promptne a napríklad Microsoft plánuje distribúciu softwarovej aktualizácie v priebehu niekoľkých dní. No práve aktualizácia môže začať ďalšiu vlnu problémov. Užívatelia sa musia pripraviť na spomalenie ich zariadení.

AMD sa to netýka

Dvojka v produkcii desktopových počítačov najprv tvrdila, že sa bezpečnostná chyba jeho procesorov netýka. No Intel natrel AMD vo zverejnenej správe a nakoniec muselo aj AMD priznať, že sa bezpečnostná chyba týka aj jeho procesorov.

Na rozdiel od Intelu má však AMD predsa len trocha menší problém. Z troch objavených chýba sa totiž zrejme procesorov AMD týka len jedna.

Jej softwarová aktualizácia by tak nemala spomaliť procesor a majitelia zariadení s procesormi AMD by si tak nemali všimnúť žiadnej zmeny.

Aj mobilný biznis

No problém nemajú len majitelia počítačov a notebookov. Intel totiž okrem AMD v správe natrel aj ARM Holdings. Podľa Intelu totiž na vydaní opravy spolupracuje Intel, AMD aj ARM Holdings spolu s producentami softwaru.

U procesorov Intel môže výkon klesnúť až o 30 percent po nasadení softwarovej aktualizácie, ktorá zamedzí zneužitiu bezpečnostnej chyby procesoru.

A keďže ARM Holdings dodáva procesory do mobilných zariadení problém majú aj majitelia mobilných zariadení. Napríklad majitelia tabletov a tiež majitelia smartfónov.

Radšej aktualizujte

Váhať s inštaláciou aktualizácii, ktoré bezpečnostnú chybu zablokujú by ste však rozhodne nemali. Aj keď by aktualizácia výrazne spomalila počítač nie je vhodné aktualizáciu opomenúť.

Je len otázkou času kedy sa budú útočníci snažiť získať prístup k citlivým údajov pri využití objavenej zraniteľnosti procesorov. Strata dát vám môže spôsobiť oveľa väčšie škody ako je spomalenie zariadení.

Navyše aj keď z testov vyšlo, že spomalenie môže byť až 30 percent neznamená to automaticky spomalenie všetkých zariadení. Všetko závisí aj od toho čo práve procesor spracúva a tak nakoniec výrazné spomalenie sa môže týkať len zanedbateľného počtu zariadení. Navyše časom môžu producenti softwaru vydať aktualizácie, ktoré obmedzia prípadné spomalenie zariadení.

Zdieľať tento článok
Vyjadrite svoj názor!
00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Displej Tvoje hodnotenie:05 RAM pamäť Tvoje hodnotenie:05 Procesor Tvoje hodnotenie:05 Fotoaparát Tvoje hodnotenie:05 Dáta Tvoje hodnotenie:05

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ďakujeme za tvoje hodnotenie.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.