Apple opravil problém so zabezpečením macOS

Apple má poriadny problém. Bezpečnostná chyba v macOS umožňuje aj bez znalosti hesla prístup k administratívnym nastaveniam. Majitelia MacBookov by si teda mali dávať pozor na to komu svoj notebook dajú do rúk.

Stačí napísať „root“

Problém sa týka všetkých majiteľov notebookov a desktopov s macOS vo verzii High Sierra 10.13.1. a 10.13.2. Na našom redakčnom MacBooku Pro máme beta verziu Public Beta 5, ktorá však trpí rovnakým problémom.

Či máte aj vy problém si môžete otestovať veľmi jednoducho. Otvorte „Systémové nastavenia“ a prejdite do „Užívateľských účtov a skupín“. Potom už stačí kliknúť na klasický zámok, zmazať používateľské meno a nahradiť ho novým menom „root“. Raz kliknite do položky heslo a potom už iba na „Odomknúť“.

Na prvý pokus sa vám zrejme nepodarí odomknúť nastavenia. Takže postup zopakujte hneď v ďalšom okne, ktoré systém ponúkne. Len na „Odomknúť“ kliknite dva krát. A je hotovo. Nastavenia sa odomknú a ktokoľvek môžete meniť všetky údaje, ktoré štandardne chráni heslo.

Vydaná záplata

Apple už stihol vydať aj bezpečnostnú aktualizáciu pre macOS 10.13.1. Stiahnúť si ju môžete priamo cez App Store. Aktualizácia zatiaľ nie je dostupná pre macOS High Sierra Public Beta. Tým Apple aspoň odporúča dočasné riešenie v podobe zmeny hesla.

Apple zároveň vydal aj návod ako dočasne zmeniť heslo pre „root“ užívateľa. Nájdete ho na stránke podpory – v angličtine alebo češtine.

Zdieľať tento článok
Vyjadrite svoj názor!
00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Displej Tvoje hodnotenie:05 RAM pamäť Tvoje hodnotenie:05 Procesor Tvoje hodnotenie:05 Fotoaparát Tvoje hodnotenie:05 Dáta Tvoje hodnotenie:05

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ďakujeme za tvoje hodnotenie.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.