Apple predstavil nový iPhone X. Vysoký výkon, netradičný displej aj duálny fotoaparát

Od nového iPhone X si Apple veľa sľubuje. Po dlhej dobe nudných a fádnych smartfónov pripravil Apple pre fanúšikov hneď niekoľko prekvapení. Prvým je netradičné riešenie displeja a druhou funkcie, ktoré konkurencia zvláda už roky. Bude to Apple stačiť k návratu na vrchol? Alebo pôjde len o ďalší „bežný iPhone“.

Netradičný vzhľad displeja s výrezom na vrchu. Získa si nový iPhone X fanúšikov alebo to Apple tento krát prehnal?

Apple v novom iPhone X začal experimentovať. Displej novinky má uhlopriečku 5,8 palca a je takmer na celej prednej strane. Na bezrámčekový displej však zabudnite. Rámčeky okolo displeja sú pomerne masívne. Pravda však je, že prednú stranu nového iPhonu tvarí práve hlavne displej. Uvidíme ako sa noví majitelia iPhonu X vysporiadajú s nepríjemným výrezom na vrchu displeja v ktorom Apple skryl reproduktor, prednú 7 Mpx kameru a tiež všetky senzory.

Kovové telo dopĺňa sklo na prednej aj zadnej strane. Apple v novom iPhone po prvý krát použil OLED panel, ktorý dostal meno Super Retina. Opäť prišlo na rad zvýšenie rozlíšenie a opäť Apple siahol na veľmi netradičnom 1125×2436 bodov. Netradičné rozlíšenie má svoj zmysel – ide o zachovanie rovnakého pomeru aby sa aplikácie ľahko prispôsobili. Apple v novom displeji funguje aj výborne podanie farieb vďaka podpore HDR10.

Nový iPhone X nemá už žiadne domovské tlačidlo a zabudnúť tak môžete na Touch ID. Namiesto neho pridal Apple novú funkciu Face ID. Aj tu však Apple zaostáva za konkurenciou. Smartfóny s Androidom majú podobnú funkciu už niekoľko rokov a nič prevratné tak Apple nepredstavil. Ovládacie tlačidlo nahradili gestá. Napríklad pre zobudenie iPhonu X ho bude stačiť zobrať do ruky alebo poklepať po displeji.

Hnacím motorom nového iPhonu X bude rovnako ako v prípade modelov 8 a 8 Plus procesor A11 Bionic. Opäť ide o šesťjadrový procesor v ktorom sú dve jadrá vyhradené pre vysoký výkon a štyri pre šetrenie energie. Apple pri výkonnejších jadrách sľubuje o 25% vyšší výkon ako u procesoru A10 a u slabších jadrách dokonca o 70% vyšší výkon. Samozrejmosťou má byť vyššia úspora energie a tak by mal nový iPhone X vydržať dlhšie.

Apple prichádza s novým duálnym fotoaparátom s 12 Mpx rozlíšením a optickou stabilizáciou obrazu.

Nový iPhone X bude mať aj duálny fotoaparát s rozlíšením 12 Mpx a svetelnosťou f/1,8 s 2x optickým zoomom. Nový iPhone X bude podporovať aj 4K video so 60 snímkami za sekundu. V režime full HD slow motion potom zvládne až 240 snímok za sekundu. Zaujímavosťou je, že iPhone X je úplne pripravený na fotenie na ležato aj keď práve s príchodom iPhonov sa začalo fotiť s telefónmi na stojato. Fotoaparát bude videá a fotky ukladať do nových formátov – video do HEVC a fotky do HEIF. Oba fotoaparáty podporujú aj optickú stabilizáciu avšak tú podporuje na oboch fotoaparátoch aj Note 8.

Zmenou je však integrovanie bezdrôtového nabíjania a podpora pre rýchle nabíjanie. Apple predstavil aj nabíjaciu podložku AirPower a keďže ide o technológiu Qi tak môžete využiť aj príslušenstvo iných značiek. Pri AirPower však Apple sľubuje, že nebudete musieť telefón umiestňovať presne na určené miesto na podložke. No nabíjacia podložka AirPower bude dostupná až budúci rok.

Nový iPhone X bude k dispozícii iba v dvoch pamäťových verziách – 64 resp. 256 GB internou pamäťou. Apple tradične o veľkosti RAM pamäte nehovorí, podľa testov však bude mať model iPhone X pamäť RAM o veľkosti 3 GB. Nový iPhone X spĺňa aj certifikáciu IP67.

Nechýba zvýšená odolnosť voči vode podľa certifikácie IP67

S dostupnosťou to však bude trocha horšie. Predobjednávky začínajú síce 27. októbra avšak len pre vybrané krajiny. Na Slovensko sa nový iPhone X pozrie zrejme až v budúcom roku. Nepoteší ani vysoká cena – základný model so 64 GB internej pamäte bude mať cenu 1149 eur a model s 256 GB internej pamäte sa bude predávať za 1319 eur.

Zabijak smartfónov s Androidom?

Apple v poslednej dobe tak trocha zaspal a s vývojom nových zariadení je to horšie. Klesajú predaje a Apple už predbehol v predajoch aj čínsky Huawei. Nový iPhone X má pomôcť Applu k návratu na výslnie. Netradičný dizajn displeja, výkonný hardware a nový fotoaparát však nemusia stačiť.

Internetom už kolujú vtipné videá v ktorých si fanúšikovia konkurenčných značiek uťahujú z výrezu displeja. No nezabudnime, že aj pri uvedení prvého iPhonu si mnohí uťahovali z jeho výbavy a funkcií. Nakoniec sa mu však musel prispôsobiť celý trh a výrobcovia zrazu začali vyrábať smartfóny s rozmernými dotykovými displejmi.

Pre Apple to však nemusí dopadnúť nakoniec až tak pozitívne. Predsa len konkurencia je v mnohých ohľadoch ďalej ako Apple a rovnaké zariadenia predáva za nižšiu cenu. Navyše kým bude nový iPhone X celosvetovo dostupný budú si musieť fanúšikovia počkať v niektorých krajinách zopár mesiacov. Zatiaľ môže na nový iPhone X pokojne zareagovať konkurencia.

Zdieľať tento článok
Vyjadrite svoj názor!
00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Displej Tvoje hodnotenie:05 RAM pamäť Tvoje hodnotenie:05 Procesor Tvoje hodnotenie:05 Fotoaparát Tvoje hodnotenie:05 Dáta Tvoje hodnotenie:05

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ďakujeme za tvoje hodnotenie.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.